top of page

Vonkajšie hemoroidy: čo to je a ako ich rozoznať?

Vonkajšie hemoroidy, ľudovo hemeroidy alebo zlatá žila, sú menej častým, ale bolestivejším typom. Modrasté uzly pod kožou vznikajú v okolí análneho otvoru ako dôsledok nadmernej záťaže pri vyprázdňovaní. Krv sa hromadí v žilách, rozširuje ich a potom tlačia na okolité tkanivá. 


 vonkajšie hemeroidy


Ako rozoznať vonkajšie hemoroidy?

Bolesť a nepohodlie: Vonkajšie „hemeroidy” sú často bolestivé nielen pri vykonávaní potreby, ale aj pri sedení alebo fyzickej námahe.

Opuchy a uzliny: V oblasti konečníka môžete cítiť malé hrčky alebo uzliny. Tieto sú zvyčajne citlivé na dotyk, môžu byť tvrdé alebo mäkké.

Krvácanie: Občas sa vyskytuje mierne krvácanie, najmä po vykonaní potreby, ktoré je často viditeľné na toaletnom papieri alebo v stolici.

Svrbenie a podráždenie: Kvôli podráždeniu kože okolo análneho otvoru býva prítomné svrbenie alebo pocit pálenia.

Zápal: Môže sa stať, že spozorujete v análnej oblasti zápal, hemoroidy budú červené, horúce na dotyk a veľmi citlivé.


Prečítajte si tiež:


Príčiny vzniku vonkajších hemoroidov

  • zápcha alebo dlhotrvajúce tlačenie pri stolici,

  • hnačky, 

  • zápaly,

  • dlhé sedenie, najmä na tvrdých povrchoch,

  • obezita,

  • tehotenstvo a pôrod,

  • nedostatok vlákniny v strave.


Možné komplikácie pri neliečených vonkajších hemoroidoch

Vonkajšie hemoroidy zvyčajne nie sú závažné, ale ak sa zanedbávajú, existuje riziko nasledovných komplikácii:


Trombóza zlatej žily (trombotické hemoroidy)

Ide o najbežnejšiu komplikáciu vonkajších hemoroidov. V ich vnútri sa vytvorí krvná zrazenina a hrozí trombóza. Tá spôsobuje náhlu, ostrú bolesť a výrazný opuch v oblasti análneho otvoru. Zrazenina môže byť citeľná ako tvrdá uzlina pod kožou. Trombózované hemoroidy sú často tmavo modré alebo fialové.


Infekcia

Ak si zlatú žilu škriabete alebo je inak podráždená, prípadne zanedbávate hygienu, otvára sa cesta infekciám. Tie môžu spôsobiť zvýšené opuchy, horúčku, hnisanie a ďalšie príznaky zápalu. Ak sa infekcia rozšíri, vedie to až k abscesu, ktorý si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.


Nekróza tkaniva

Ak je hemoroid príliš stlačený alebo prekrvený, môže dôjsť k nedostatku prísunu krvi do postihnutej oblasti, čo vedie k nekróze (odumretiu tkaniva). Táto závažná komplikácia si bezpodmienečne vyžaduje rýchly lekársky zásah.


Prolaps 

Vonkajšie hemoroidy zvyčajne nevypadávajú z análneho otvoru, ako je to pri vnútorných hemoroidoch. Avšak môže sa stať, že ak je v oblasti análneho otvoru veľmi veľký opuch, dôjde k prolapsu tkaniva. Dôsledkom sú bolesti a problémy s hygienou. 


Fistuly a abscesy

Neliečené hemoroidy, ktoré sa infikujú, môžu viesť ku vzniku análnych fistúl (abnormálnych spojení medzi análnym kanálom a inými orgánmi či povrchom kože) alebo análnych abscesov (nahromadenie hnisu). Tieto stavy si vo väčšine prípadov vyžadujú chirurgický zákrok.


Liečba

Uľaviť si od nepríjemných pocitov viete aj domácimi prostriedkami. Protivné vonkajšie „hemeroidy” pomôžu eliminovať nasledovné kroky: 

  • Teplé sedavé kúpele: zmiernia bolesť a podráždenie.

  • Masti a krémy: s obsahom látok na zmiernenie opuchov a bolesti.

  • Zvýšenie príjmu vlákniny: strava bohatá na vlákninu pomáha zmierniť zápchu, čím znižuje tlak na hemoroidy.

  • Zlepšenie pitného režimu: napomáha hladšiemu prechodu stolice črevami a konečníkom.

  • Chladenie: ľadové obklady zmiernia opuch a bolesť.


Ak domáca liečba neprináša želané výsledky, alebo ak sú hemoroidy veľmi bolestivé či krvácajú, je načase zájsť za odborníkom. Ten vám predstaví viaceré metódy liečby hemoroidov, napríklad skleroterapiu, laserovú terapiu, gumičkovú ligáciu… Chirurgický zákrok je poslednou najradikálnejšou možnosťou v prípade, ak zlyhajú prechádzajúce menej invazívne postupy.


Máte podozrenie, že sa vám tvoria hemoroidy? Prípadne s nimi zvádzate už dlší čas neúspešný boj? Obráťte sa na našich odborníkov v Dr. Gastro. Ochotne vám zodpovedajú všetky vaše otázky, zbavia nejasností, nasmerujú, poradia, pomôžu nastaviť liečbu.



72 zobrazení
bottom of page