Syndróm dráždivého čreva (IBS, z anglického Irritable Bowel Syndrome) patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviaceho systému. Trpí ním približne 10 až 20 percent populácie, vo väčšej miere muži. Postihuje hrubé črevo a značne znižuje kvalitu života. Spoznajte varovné príznaky včas a rovnako tak i možnosti liečby. I malé zmeny v životnom štýle dokážu zázraky.
Príznaky syndrómu dráždivého čreva
bolesti brucha a kŕče, ktoré sa dočasne zmierňujú po vyprázdnení,
plynatosť,
zápcha alebo hnačka,
nadúvanie a plynatosť,
škvŕkanie v črevách,
hlien v stolici (u niektorých pacientov),
pocit neúplného vyprázdnenia čriev,
diskomfort a bolesť v oblasti konečníka,
úzkosť až depresie, najmä v prípadoch stredne ťažkej a ťažkej formy IBS.
Často dochádza k striedaniu dobrých a horších období. Raz sa pacient cíti dobre a nemá väčšie ťažkosti, potom prídu dni či týždne, kedy registruje výraznejšie prejavy. Syndróm dráždivého čreva dáva o sebe vedieť najmä v stresových situáciách.
Príčiny syndrómu dráždivého čreva
Presná príčina IBS nie je známa, ale predpokladá sa, že zahŕňa kombináciu niekoľkých faktorov:
abnormálna črevná pohyblivosť,
precitlivenosť čriev,
nerovnováha črevnej mikroflóry,
stres a psychické faktory,
rodinná anamnéza.
Prečítajte si tiež:
Liečba
Liečba IBS je zameraná na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života pacienta. Zahŕňa viaceré kroky, ku ktorým patria nasledovné:
Diétne úpravy:
FODMAP diéta: je založená na znížení príjmu potravín s vysokým obsahom fermentovateľných oligosacharidov, disacharidov, monosacharidov a polyolov. Potraviny, ako pšenica, mlieko a mliečne výrobky, cibuľa či strukoviny sa v tráviacom systéme zle vstrebávajú. Zhoršujú samotný syndróm dráždivého čreva a preto ich treba nahradiť. Odporúča sa konzumovať napríklad vajíčka, ryby, brokolicu, paradajky, avokádo, olivy či jahody.
Vyhýbanie sa spúšťačom: niektoré potraviny, ako sú mastné jedlá, polotovary, nestráviteľné škroby, sladidlo sorbitol, kofeín, alkohol a určité druhy zeleniny môžu zhoršiť príznaky IBS.
Zvýšenie príjmu vlákniny: obohatenie jedálnička o celozrnné potraviny, ovos, semiačka, ovocie (čerstvé i sušené) zmierni príznaky syndrómu dráždivého čreva.
Zakomponovanie probiotík: dokážu naviazať patogénne baktérie, zlepšiť trávenie, spomaliť pohyby čriev a celkovo eliminovať prejavy IBS.
Farmakoterapia:
Antispazmodiká: na zmiernenie bolesti a kŕčov (napr. mebeverín, hyoscyamín).
Osmotické laxatíva: pomáhajú pri zápche, podporujú formovanie stolice a jej presúvanie v črevách, plus zvyšujú vylučovanie vody do čriev.
Antidiaroiká: sú účinné v opačnom prípade, ak vás trápi skôr zápcha, zabraňujú kontrakcii črevnej svaloviny a odďaľujú tak vyprázdňovanie.
Úprava životného štýlu:
Pitný režim: treba naň dbať vo zvýšenej miere, tekutiny pomáhajú pri trávení a môžu zabrániť zápche. Avšak vyhýbajte sa tým sladeným, aby ste si zbytočne nespôsobili nadúvanie a pocit diskomfortu.
Pravidelný pohyb: pomáha regulovať trávenie i znižovať stres, ktorý je pri tomto ochorení významným faktorom.
Meditácia a relaxácia: Dajte vo vašom živote väčší priestor relaxačným cvičeniam, koníčkom a v neposlednom rade spánku. Dokopy sú to väčší liečitelia, než by ste si boli mysleli :)
Potrebujete sa s niekým poradiť ohľadom vášho črevného zdravia? Či už ide o kolonoskopiu, gastrofibroskopiu, syndróm dráždivého čreva alebo iné ochorenie či podozrenie naň, obráťte sa na našich odborníkov v Dr. Gastro. Môžete sa spoľahnúť na špičkovú profesionalitu a zároveň empatiu. Zarezervujte si konzultáciu online.