Po gastroskopii je dôležité dodržiavať špeciálnu diétu, aby sa žalúdok a pažerák mohli zotaviť. Cieľom je minimalizovať riziko nepríjemných symptómov a komplikácií. Aká by mala byť strava po gastroskopii? Ktoré jedlá a nápoje môžete konzumovať a ktorým sa, naopak, radšej vyhnúť?
Prečo je potrebné po gastroskopii dodržiavať špeciálnu diétu?
Ochrana sliznice žalúdka a pažeráka: počas gastroskopie sa do žalúdka a pažeráka zavádza flexibilná trubica s kamerou na konci, čo môže dočasne podráždiť vnútorné steny. Špeciálna diéta umožňuje týmto orgánom zotaviť sa.
Podpora hojenia: upravená strava po gastroskopii má za cieľ podporu hojenia tkanív a obnovenie normálnej funkcie tráviaceho systému. Úprava stravy zníži nevoľnosti, pálenie záhy, bolesti brucha.
Prevencia komplikácií: dodržiavanie špeciálnej diéty eliminuje riziká krvácania, perforácie (prederavenia) alebo infekcie po zákroku.
Individuálne potreby pacienta: špeciálna diéta môže byť prispôsobená špecifickým potrebám, aby sa minimalizovalo riziko opakovaných problémov alebo ďalších zdravotných komplikácií.
Akú stravu môžete konzumovať po gastroskopii?
Jedálniček
Ľahko stráviteľné jedlá: po gastroskopii začnite s jedlami, ktoré sú ľahko stráviteľné ako sú napríklad varená zelenina, jogurt či nekyslé ovocie nedráždiace sliznicu žalúdka a pažerák (banány, hrozno, slivky, melón).
Mäkké a strúhané jedlá: v prvých dňoch po zákroku sú ako hlavné jedlá vhodné varená ryža, dusená zelenina, strúhané jablká, hrušky alebo mrkva. Dobrou voľbou sú i varené vajíčka a roztlačené mäso.
Riedená vývarová polievka: jemné zeleninové vývary, ktoré nie sú príliš silne dochutené, sú skvelou voľbou do diétneho jedálnička po gastroskopii. Hydratujú a dodajú prospešné živiny.
Postupné zavádzanie pevných jedál: ak sa cítite lepšie a váš žalúdok reaguje dobre na mäkšie jedlá, môžete postupne začať zavádzať aj pevnejšie jedlá. Na úvod sú fajn pečené zemiaky, chudé mäso alebo pečené kurča.
Pitný režim
Čistá voda: je po gastroskopii najideálnejšou voľbou, pomáha hydratovať telo, podporuje hojenie a neobsahuje žiadne látky, ktoré by mohli podráždiť tráviaci systém.
Vybrané riedené ovocné šťavy: stavte na nekyslé ovocné šťavy, napríklad jablkové alebo hruškové zriedené vodou, nedráždia sliznicu.
Bylinkové čaje: nesladené bylinkové čaje, napríklad mätový, harmančekový alebo ľubovníkový, pôsobia na tráviaci systém upokojujúco. Pozor, nepridávajte do nich cukor.
Prečítajte si tiež:
Akú stravu by ste nemali konzumovať po gastroskopii?
Jedálniček
Žiadne korenené a pikantné jedlo: je dôležité vyhýbať sa potravinám, ktoré by mohli podráždiť žalúdok a pažerák. Čiže žiadne výrazné koreniny ani omáčky. Nepridávajte si do jedál papriku, chilli, kečup ani horčicu.
Tvrdé a hrubé potraviny: strava po gastroskopii by rozhodne nemala byť ťažko stráviteľná alebo tvorená zložkami s hrubou textúrou. Vylúčte grilované mäso s hrubou kožou, hrubé rezance, rovnako tak surovú zeleninu.
Príliš mastné a ťažké jedlá: vyprážané pokrmy, hamburgery, pizza či hranolčeky sú po gastroskopii tabu, zaťažili by vám tráviaci systém a spôsobili nepohodlie.
Kyslé ovocie: vyzerá neškodne, ale opak je v tejto situácii pravdou, citrusy by vám mohli poškodiť sliznicu žalúdka či pažerák.
Pitný režim
Alkohol: na pár dní si dajte úplnú stopku čo sa týka vína, piva či niečoho ostrejšieho. V opačnom prípade by ste si mohli podráždiť sliznicu, privodiť krvácanie či dokonca vredy.
Kyslé nápoje: pomarančový alebo iný ovocný džús by mohli podráždiť sliznicu tráviaceho traktu.
Káva a silné čaje: kofeín v káve a silných čajoch môže podráždiť žalúdok a pažerák, preto je lepšie ich počas rekonvalescencie obmedziť na minimum.
Pri strave po gastroskopii si tiež dajte pozor na príliš horúce alebo studené jedlá a nápoje!
Ste po gastroskopii a máte zopár ďalších otázok? Zišiel by sa vám empatický odborník, ktorý by vám vysvetlil všetko potrebné? Stavte na Dr. Gastro. Objednajte sa k nám na konzultáciu. Dotazy vám zodpovieme zrozumiteľne a odporučíme pre vás najideálnejší postup.