top of page
Vyhľadávanie

Príprava na kolonoskopiu: aké pravidlá dodržať pred vyšetrením?

Updated: Feb 14

Čaká vás kolonoskopické vyšetrenie a ste z neho trochu v strese? Nemusíte. Ak nepodceníte prípravu, všetko môže prebiehať hladko. Je nutné prejsť na krátkodobú bezzvyškovú diétu, užívať preháňadlo a postupovať podľa pokynov lekára. Skrátka dodržiavať zopár dní isté pravidlá. Ako vyzerá dôkladná príprava na kolonoskopiu?  


Príprava na kolonoskopiu


Ako prebieha kolonoskopia? 

Ide o vyšetrenie konečníka, hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva. Realizuje sa prostredníctvom endoskopu. Tento tenký a ohybný prístroj s kamerou sa zavádza cez konečník a postupuje cez hrubé črevo až po koncovú časť tenkého čreva. Kolonoskopia býva pre mnohých strašiakom. Pravdou však je, že ak poctivo dodržíte prípravu, netreba sa ničoho báť. 

  


Príprava na kolonoskopiu, ako na to? 

Ako dosiahnuť, aby bolo hrubé črevo pred vyšetrením prázdne a bez zvyškov? Riaďte sa pokynmi lekára. Prinášame vám zjednodušený prehľad toho, čo vás čaká. Takto by mala vyzerať príprava na kolonoskopiu. 

  

  

5 dní pred vyšetrením 

Príprava na kolonoskopiu si vyžaduje aj obmedzenia čo sa týka stravy. Je čas dať sa na špeciálnu bezzvyškovú diétu. Pri nej treba konzumovať potraviny bez vlákniny. Cieľom je vyčistenie čreva od stravy, ktorá by mohla nepriaznivo ovplyvniť úspešnosť celého vyšetrenia. Treba preto z jedálnička vypustiť nasledovné potraviny: 

  • cereálne pečivo a hrubozrnnú vlákninu; 

  • zeleninu s obsahom šupiek a zrniečok (paradajky, papriky, kapustu, kel, hrach...); 

  • ovocie s jadierkami ako sú hrozno či kiwi; 

  • strukoviny; 

  • oriešky, semiačka, mak, jablká so šupkami; 

  • iné ťažko stráviteľné jedlá. 

    

  

Okrem toho treba obmedziť mliečne a alkoholické nápoje. Tiež sa vyhýbajte džúsom s dužinou, či s červeným alebo fialovým farbivom.  

Spravte si prehľad aj v liekoch. 5 dní pred vyšetrením je vhodné vylúčiť medikamenty s obsahom železa, ideálne po konzultácii s lekárom, ktorý vám ich odporúčil. 

  

1 deň pred vyšetrením 

Ráno a na obed môžete jesť ľahké jedlá jogurt, vajcia, biele mäso (kuracie či rybie). Poobede a večer prejdite na číre tekutiny. Patria sem voda, číre polievky a džúsy (bez dužiny), čaj a káva (bez mlieka alebo smotany), izotonické nápoje. 

S pitím očistného roztoku sa začína večer pred vyšetrením (napríklad o 20 hodine), kedy sa vypije prvá polovica podľa inštrukcií v príbalovom letáku, resp. podľa inštrukcií od lekára. Druhá polovica roztoku sa pije skoro ráno v rozmedzí 3-5 hodín pred vyšetrením. Toto platí pri doobednej kolonoskopii. Pri poobedných termínoch vyšetrenia je možné vypiť obidve dávky doobeda v deň vyšetrenia. 

Deň pred vyšetrením je vhodné tiež po konzultácii s diabetológom znížiť dávky liekov proti cukrovke a inzulínu. 

  

Niekoľko hodín pred vyšetrením 

Už nič nejedzte. Vodu môžete piť maximálne do 2 hodín pred vyšetrením. Vo väčšine prípadov sa odporúča užiť poslednú dávku preháňadla približne 3-5 hodín pred vyšetrením. Znakom dobre prečisteného čreva je výlučok v podobe žltej vody. 

  

Zistite aké výhody má súkromná kolonoskopia.


Chceli by ste sa pri tomto vyšetrení vložiť do rúk odborníkov, pri ktorých si zároveň môžete byť istí ľudským prístupom? A v neposlednom rade rýchlym termínom i priebehom? Stavte na najvyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti u Dr. Gastro. Neváhajte sa ku nám objednať ešte dnes. Kolonoskopia je na našej klinike vykonávaná bezbolestne, profesionálne a empaticky. Zistite aké výhody má súkromná kolonoskopia.

 

 
 

© 2025 by Dr. GASTRO

bottom of page