Rozšírené žily v oblasti konečníka a análneho otvoru, ľudovo nazývané „hemeroidy” alebo „zlatá žila”, vedia veľmi skomplikovať životný komfort. Svrbia, pália, bolia… Čo je vlastne ich príčinou? Dá sa hemoroidom správne nastaveným životným štýlom a prevenciou vyhnúť?
Hemoroidy a ich najčastejšie príčiny
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť ku vzniku ochorenia známeho pod názvom „hemeroidy” (spisovne hemoroidy). Vo väčšine prípadov ide o kombináciu viacerých naraz. Medzi najčastejšie, pri ktorých by vám mal v podvedomí vyskočiť preventívny výkričník, patria nasledovné:
Zápcha alebo hnačka: dlhodobé zápchy vyvolávajú nadmerné napätie pri vyprázdňovaní, čo zvyšuje tlak v kavernóznych telieskach a zároveň môže viesť k tvorbe hemoroidov. Rovnako tak dlhodobejšie pričasté (pre organizmus až násilné) vyprázdňovanie pri hnačke dráždi žily v konečníku a hrozí tak opuch žíl v análnej oblasti.
Dlhé sedenie alebo státie: takýto životný štýl znižuje prietok krvi v dolnej časti tela, čo môže prispieť k tvorbe „hemeroidov”.
Zdvíhanie ťažkých bremien: i opačný extrém máva rovnaký efekt čo sa týka hemoroidov, nadmerná fyzická námaha totižto zvyšuje tlak v panvovej oblasti.
Genetické faktory: k tomu, či raz budete trpieť na hemoroidy, existuje predispozícia, ak súžia už vašich príbuzných, treba sa viac zamerať na prevenciu.
Obezita: nadmerná telesná hmotnosť takisto zvyšuje tlak v panvovej oblasti, čím sa stáva jednou z výrazných príčin vzniku hemoroidov.
Vyšší vek: ako pribúdajú roky, tak sa elasticita tkanív znižuje, čím sa zvyšuje tiež riziko vzniku tohto zdravotného problému.
Tehotenstvo: u žien očakávajúcich bábätko je vyššia pravdepodobnosť výskytu hemoroidov kvôli zvýšenému tlaku na žily v panvovej oblasti a tiež hormonálnym zmenám.
Nedostatok vlákniny v strave: pokiaľ dlhodobo zanedbávate túto zložku v jedálničku, vedie to k tvorbe tvrdých stolíc a zápche, čím si koledujete o opuch žíl v análnej oblasti.
Nadmerné pitie alkoholu a fajčenie: tieto faktory ovplyvňujú krvný obeh a zvyšujú tlak v kavernóznych telieskach konečníka.
10 tipov, ako predchádzať hemoroidom
Príčiny hemoroidov by sme mali zhrnuté. No poďme o krok späť. Čo tak vedieť si život zariadiť tak, aby ste sa nemuseli obávať tohto ochorenia? Dá sa to. Zamerajte sa viac na zdravý životný štýl. Nemusí ísť o veľké zmeny. Niekoľko každodenných maličkostí bude efektívnou prevenciou. Máme pre vás zopár tipov, ktoré si osvojíte pomerne ľahko:
zvýšte príjem vlákniny – zaraďte do jedálnička celozrnné pečivo, ovocie a zeleninu, proces vyprázdňovania bude mať vďaka týmto potravinám ľahší priebeh;
obmedzte spracované a príliš korenené jedlá – môžu podráždiť črevá a zvyšovať riziko zápchy alebo hnačky, ktoré vedú k tvorbe hemoroidov;
dbajte na pitný režim – udržiavajte sa hydratovaní, je to okrem iného dôležité i pre správnu funkciu čriev;
pravidelne sa hýbte – vyhýbajte sa dlhému sedeniu alebo státiu, robte si aktívne prestávky, zaraďte do svojho dňa prechádzky, cvičenie, športy, udržíte si tak zdravý krvný obeh a znížite tlak v panvovej oblasti;
nezadržiavajte potrebu – vystavujete tak črevo nadmernému tlaku, čo zvyšuje riziko vzniku hemoroidov;
vyhýbajte sa nadmernému stresu;
doprajte si dostatočné množstvo spánku;
pravidelne absolvujte lekárske kontroly – nielen u všeobecného lekára, ale i u špecialistov, pri podozrení na akýkoľvek problém je na mieste zamieriť do tej správnej ambulancie, prevencia je nadovšetko.
Máte podozrenie na hemoroidy?
Prípadne je ich výskyt vo vašej rodine veľmi častý? Získajte istotu. Objednajte sa na preventívnu kolonoskopiu, pri tomto vyšetrení vám vieme diagnostikovať hemeroidy. Zabudnite na stres, nedostupné termíny, chaotické informácie. V ambulancii Dr. Gastro si zakladáme na odbornosti, ktorá ide ruka v ruke s ľudskosťou. Neváhajte a rezervujte si u nás termín online ešte dnes.