Pociťujete v konečníku tlak, svrbenie, pálenie? Spozornite. Mohli by to byť príznaky hemoroidov. Toto ochorenie nie je síce nebezpečné, ale dokáže výrazne znížiť kvalitu života. O hemoroidoch a ich prevencii by sa preto malo hovoriť viac. Vedeli ste napríklad, že samotný názov hemoroidy, ľudovo tiež „hemeroidy” neoznačuje len chorobný stav opuchnutých žíl v análnej oblasti? Na vystihnutie tohto javu slúži lepšie pomenovanie „zlatá žila“.
Čo sú to hemoroidy
V pravom zmysle slova ich máme všetci. Hemoroidálne tkanivo sa nachádza vo vnútri análneho kanála a v okolí konečníka. Tvoria ho krvné cievy, spojivové tkanivo a malé množstvo svalov. V zdravom stave pomáha pri udržaní a vyprázdňovaní stolice. Avšak keď dôjde k nadmernému rozšíreniu krvných ciev sliznice konečníka, problém je na svete. Sťažujeme si na opuchnuté „hemeroidy” či „zlatú žilu” a nekomfortné až bolestivé stavy, ktoré sa s nimi spájajú.
Vonkajšie verzus vnútorné hemoroidy
Opuchnuté žily hlboko v análnom kanáli sa označujú ako vnútorné hemoroidy. Sú ťažšie odhaliteľné, nebývajú citlivé na dotyk a v nižších štádiách sú zväčša nebolestivé. Objavujú sa pri problémoch s vyprázdňovaním, u ľudí dvíhajúcich ťažké predmety, či tých trpiacich chronickým kašľom, takisto u žien v tehotenstve a po pôrode. V poslednom štádiu vystupujú žily z konečníka natrvalo a sú sprevádzané silnými bolesťami.
Druhým typom, menej častým, ale bolestivejším, sú vonkajšie hemoroidy. Vznikajú pod kožou a sú okom rozoznateľné ako modrasté uzly. Bývajú dôsledkom sedavého životného štýlu alebo naopak, ťažkej fyzickej námahy. Veľkú úlohu hrá i rodinná predispozícia. Bolesti môžu znemožniť sedenie, státie aj chôdzu. Ich najzávažnejším dôsledkom je krvácanie. Pozor, nadmerné straty krvi môžu prerásť až do chudokrvnosti.
Najčastejším prípadom je kombinácia oboch. Trpia nimi ¾ pacientov. Tento typ hemoroidov môže byť ovplyvnený genetikou, životným štýlom a stravovacími návykmi.
Najčastejšie príznaky hemoroidov
Pokiaľ si u seba už po dlhší čas všímate nasledovné nepríjemné prejavy, treba spozornieť. S veľkou pravdepodobnosťou ide o príznaky „hemeroidov”:
tlak v konečníku,
pocit neúplného vyprázdňovania čreva,
pálenie alebo svrbenie v oblasti análneho otvoru,
pocit cudzieho telesa v análnej oblasti,
bolesť počas sedenia / dotyku / vyprázdňovania,
opuchnutie a citlivosť v okolí análneho otvoru,
nepohodlie až krvácanie počas vyprázdňovania,
svetločervená krv alebo hlien v stolici,
zmeny v konzistencii stolice.
Znepríjemňujú vám život niektoré z vyššie zmienených prejavov? Spozorovali ste u seba viaceré? Máte podozrenie, že ide práve o príznaky „hemeroidov”? Keďže mnohé z nich môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami, je dôležité konzultovať ich s lekárom špecialistom pre stanovenie správnej diagnózy. Rezervujte si termín na preventívne kolonoskopické vyšetrenie, počas ktorého vám vieme diagnostikovať hemeroidy. U nás nájdete spojenie odbornosti a ľudskosti. Poskytneme vám najvyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti.