top of page

Gastrofibroskopia: čo je to za vyšetrenie a kedy ho treba absolvovať?

Gastrofibroskopia umožňuje dôkladné vyšetrenie časti tráviacej sústavy. Využívajú sa pri nej moderné technológie, ktoré celý proces urýchľujú a zbavia nekomfortu. Kedy zvážiť návštevu gastrofibroskopie a aké diagnózy môže odhaliť?



gastrofibroskopia


Ako funguje moderná gastrofibroskopia?

Gastrofibroskopia je diagnostická procedúra, ktorá za pomoci tenkého a ohybného endoskopu s kamerou nahliadne do tráviaceho traktu. Zameriava sa na hornú časť a lekárovi umožňuje presne zobraziť a diagnostikovať problémy v pažeráku, žalúdku a dvanástniku. V niektorých prípadoch poslúži zároveň i ako liečebná metóda. Niekedy je potrebné odobrať vzorky či podniknúť drobný zákrok. Netreba sa jej vôbec obávať, je totižto minimálne invazívna a zároveň rýchla (cca 5 až 10 minút). Navyše moderná technológia založená na virtuálnej chromoendoskopii (zobrazenie slizníc v špeciálnom farebnom svetle) a insuflácii oxidom uhličitým, pomáha k detailnejšej diagnostike a znižuje nepríjemné pocity počas a po vyšetrení. 


Kedy je čas na návštevu gastrofibroskopie?

Mali by ste spozornieť a naplánovať si návštevu gastrofibroskopie v prípadoch, ak vás opakovane trápia nasledovné problémy:

  • bolesti v hornej časti brucha,

  • pálenie záhy a reflux,

  • sťažené prehĺtanie,

  • opakované zvracanie, 

  • nezvyčajná farba stolice,

  • nevysvetliteľná anémia.


Čo môže odhaliť gastrofibroskopia?

Žalúdočný alebo dvanástnikový vred  ostro ohraničené miesta porušenej sliznice, podslizničného väziva a svalovej vrstvy žalúdka. Prezradia ich bolesti v oblasti nadbruška, nechutenstvo, zvracanie, úbytok váhy…  Najväčšími rizikami sú preniknutie vredu skrz stenu na ostatné orgány a krvácanie do dutiny brušnej v dôsledku poškodenia veľkých artérií.  


Crohnova choroba hornej časti tráviaceho traktu  toto chronické ochorenie čriev zriedka postihuje aj hornú časť tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok alebo dvanástnik). Prejavuje sa zápalom sliznice a tvorbou vredov. 


Refluxná ezofagitída návrat žalúdočných štiav a natrávenej potravy späť do pažeráka pri nedostatočnom dovieraní pažerákového zvierača. Pri zanedbaní tohto stavu hrozí zápal sliznice  pažeráka. 


Hiátová hernia stav, kedy je pažerák spolu s hornou časťou vysunutý z brušnej dutiny smerom cez otvor v bránici nahor.


Mallory-Weissov syndróm trhliny alebo zárezy na sliznici pažeráka z dôvodu nadmerného zvracania. Objavuje sa u tehotných žien, ale i bulimikov či alkoholikov.

 

Najvyššia úroveň gastroenterologickej starostlivosti u Dr. Gastro

Na gastrofibroskopiu vás nasmeruje všeobecný lekár, keď ho podrobne oboznámite s vašimi ťažkosťami a podozreniami. Na vyšetrenie treba prísť nalačno. Ideálne neprijímať tekutiny a stravu aspoň 6 hodín. Pre prípad odberu vzoriek sliznice si prineste výsledky krvného obrazu a hemokoagulačných parametrov nie staršie ako 7 dní. 

Nechce sa vám čakať na termín vyšetrenia týždne a radi by ste mali istotu, že ste v rukách profesionálov s ľudským prístupom? Na klinike Dr. GASTRO sa môžete spoľahnúť na najvyššiu úroveň gastroenterologickej starostlivosti. Riadime sa heslom: Bezbolestne, profesionálne a empaticky”. Rezervujte si u nás termín ešte tento týždeň.



148 views
bottom of page