Chronická gastritída: Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba
- peterterlanda5
- Mar 18
- Čítanie: 3
Chronická gastritída je dlhodobé zápalové ochorenie žalúdočnej sliznice, ktoré môže viesť k vážnym komplikáciám, ak sa nelieči. Toto ochorenie postihuje milióny ľudí na celom svete a môže byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane infekcie baktériou Helicobacter pylori, autoimunitných procesov, dlhodobého užívania nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) a iných faktorov životného štýlu.

Príčiny a rozdelenie chronickej gastritídy
Existuje niekoľko hlavných príčin, ktoré môžu viesť k rozvoju chronickej gastritídy:
Infekcia Helicobacter pylori
Táto baktéria je jednou z najčastejších príčin chronickej gastritídy. Osídluje žalúdočnú sliznicu a spôsobuje zápal, ktorý môže viesť k tvorbe vredov a dokonca k rakovine žalúdka. H. pylori spôsobuje takzvanú neatrofickú povrchovú chronickú gastritídu (typ B). Pri pokročilej gastritíde však môže viesť aj k určitým zmenám na sliznici (tzv. atrofia a intestinálna metaplázia), ktoré môžu byť podkladom pre vznik rakoviny žalúdka.
Autoimunitná atrofická gastritída (typ A)
Imunitný systém napáda vlastné bunky žalúdočnej sliznice (tzv. autoprotilátky proti parietálnym žalúdočným bunkám a intrinsic faktoru), čo vedie k jej postupnému poškodeniu. U časti pacientov je prítomná aj špecifická forma chudokrvnosti – perniciózna anémia, ktorá je zapríčinená nedostatkom vitamínu B12, ktorého vstrebávanie je pri tomto ochorení znížené.
Chemická gastritída
Lieky ako aspirín, ibuprofén, naproxén alebo diclofenac môžu dráždiť žalúdočnú sliznicu a spôsobovať chronický zápal. Chemická gastritída môže byť prítomná aj pri nadmernom refluxe žlče z dvanástnika do žalúdka, kde jej zásaditosť nepriaznivo vplýva na kyslé prostredie žalúdka.
Iné príčiny
Chronická granulomatózna gastritída môže byť súčasťou Crohnovej choroby. Medzi menej časté príčiny patrí aj eozinofilná gastritída a postradiačná gastritída.
Prečítajte si tiež: Gastroenterológ bez čakania? Toto je 10 výhod, ktoré na vás čakajú na súkromnej klinike
Chronická gastritída príznaky
Príznaky chronickej gastritídy sa môžu líšiť v závislosti od jej príčiny a závažnosti. Niektorí pacienti môžu byť asymptomatickí, zatiaľ čo iní môžu pociťovať rôzne gastrointestinálne ťažkosti, ako sú:
Bolesť alebo pálenie v hornej časti brucha
Nevoľnosť a vracanie
Nafukovanie a pocit plnosti po jedle
Chudnutie
Zlé trávenie a časté grganie
Diagnostika chronickej gastritídy
Diagnostikovanie chronickej gastritídy zahŕňa niekoľko vyšetrení, ktoré pomáhajú lekárovi určiť príčinu a rozsah ochorenia:
Rozhovor s pacientom
Lekár začína rozhovorom s pacientom, ktorý mu podrobne opíše aké ťažkosti ho trápia a ako dlho trvajú a podľa toho lekár určí, či sú potrebné ďalšie vyšetrenia.
Gastroskopia
Endoskopické vyšetrenie, pri ktorom sa do žalúdka zavádza tenký endoskop s kamerou. Lekár môže odobrať vzorku tkaniva (biopsiu) na ďalšie vyšetrenie. Zo vzoriek žalúdka vie patológ určiť stupeň zápalu a prítomnosť prípadných zmien, ktoré by mohli byť predstupňom rakoviny. Taktiež je možné odhaliť osídlenie sliznice H. pylori.
Test na Helicobacter pylori
Test zo stolice alebo dychový test môžu potvrdiť prítomnosť tejto baktérie.
Krvné testy
Pomáhajú zistiť možné komplikácie, ako je anémia spôsobená nedostatkom vitamínu B12 pri autoimunitnej gastritíde.
Chronická gastritída liečba
Liečba chronickej gastritídy závisí od jej príčiny a závažnosti. Medzi hlavné terapeutické prístupy patria:
1. Eradikácia Helicobacter pylori
Ak je príčinou gastritídy infekcia H. pylori, lekár predpíše kombináciu antibiotík (napr. klaritromycín, amoxicilín alebo metronidazol) spolu s inhibítormi protónovej pumpy (napr. omeprazol, pantoprazol), ktoré znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny.
2. Zmena životného štýlu a stravy
Vyhýbanie sa dráždivým potravinám, ako sú korenisté, kyslé a mastné jedlá.
Obmedzenie alkoholu a kofeínu.
Pravidelná, vyvážená strava s dostatočným množstvom vlákniny.
Vyhýbanie sa fajčeniu.
Redukcia stresu
3. Lieky na ochranu žalúdočnej sliznice
Lieky poskytujú skôr symptomatickú úľavu. Dôležité je diagnostikovanie a riešenie príčiny zápalu. Napríklad pri atrofickej autoimunitnej gastritíde liečba liekmi znižujúcimi žalúdočnú kyselinu nie je vhodná.
Inhibítory protónovej pumpy (IPP) – Znižujú produkciu žalúdočnej kyseliny a podporujú hojenie sliznice.
H2-blokátory – Taktiež znižujú množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom (napr. famotidín).
Antacidá – Neutralizujú žalúdočnú kyselinu a poskytujú úľavu od pálenia záhy.
4. Liečba autoimunitnej gastritídy
Pri autoimunitnej gastritíde môže byť potrebné pri deficite doplnenie vitamínu B12 (podaním injekciou do svalu alebo do podkožia), keďže nedostatok tohto vitamínu môže viesť k pernicióznej anémii.
Chronická gastritída komplikácie
Ak sa chronická gastritída nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako sú:
Žalúdočné vredy
Krvácanie do tráviaceho traktu
Atrofia žalúdočnej sliznice
Zvýšené riziko rakoviny žalúdka
Záver
Chronická gastritída je bežné, ale potenciálne vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje správnu diagnostiku a liečbu. Prevencia spočíva v zdravom životnom štýle, správnej výžive a včasnej liečbe infekcie Helicobacter pylori. Ak pociťujete pretrvávajúce žalúdočné ťažkosti, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, aby sa predišlo komplikáciám a zabezpečila sa kvalitná liečba. V prípade, že na sebe pozorujete príznaky gastritídy, prípadne chcete svoje ťažkosti skonzultovať s lekárom, neváhajte a objednajte sa na vyšetrenie u odborníkov z Dr. Gastro.